21 Ağustos 2018 21:23          Ana Sayfa Ana Sayfa    Fotoğraf Galeri Foto Galeri    Video Galeri Video Galeri    Video Galeri RSS    İletişim    Künye    Sitene Ekle         
 
Çağdaş Karunların Etkisindeki ‘İslam’ / Ahmet Şimşek - Mardindosthaber
Çağdaş Karunların Etkisindeki ‘İslam’
Ahmet Şimşek / ahas333@hotmail.com
 
22 Mart 2017 Çarşamba Saat 11:41

Çoğu zaman yürüme esnasında zihnimizi kurcalayan olaylar hakkında düşünürüz. Bu bağlamda kimileri borçlarını kimileri günlük yaşantısının kısa bir fragmanını zihnine yansıtır. Aslında bundan önce de bizi bunlara sürükleyen yaşam metotlarını bilmek gerekir.

Günümüzün yaşayış biçimi bizim düşüncelerimizi kısıtlamaya ve hür bir irade ile karar vermememize neden olmaktadır. Çünkü giydiğimiz elbiseden, girdiğimiz mekânlardan konuştuğumuz sözcüklere kadar dışa bağımlı hale gelmiş bulunmaktayız. Buna eski dönemlerden Karun ve günümüz yaşayış biçimlerinden Çağdaş Karunları örnek verebiliriz. Fakat bundan önce Karun’u tanımak gerekir.

Allah-u Teâlâ kelamında Karun hakkında böyle buyurmaktadır. ‘Karun Musa’nın kavminden idi de, onlara karşı azgınlık etmişti. Biz ona öyle hazineler vermiştik ki, anahtarlarını güçlü kuvvetli bir topluluk zor taşırdı. Kavmi ona şöyle demişti. Şımarma! Bil ki Allah şımarıkları sevmez.1 Bu ayetin kısa bir tahlilini yaparsak eğer; Karun İsrailoğularındandır. Ki o zamanda Firavun İsrailoğullarına zulmetmekteydi. Bu iki çelişkiyi bir arada bulmak o dönemde ender görünen bir durumdur. Allah-u Teâlâ ona mal mülk verdiği halde kendi kavmine iyilikte bulunmayan biri.

Batı toplumunun Müslümanlar üzerindeki hâkimiyeti de aynen bu şekilde olmuştur. Müslümanlardan kabiliyetli kişileri seçip yetiştirmek… Bu bağlamda edebiyatçısından, sanatçısından tutun âlimlerine kadar olan bazı toplulukları kendi toplumlarına batının sözde ‘Çağdaş’ İslam modelinin oluşturmaya çalışmışlardır. Bu ‘Çağdaş’ı temellendirme biçimleri ise ‘Ümmetin dertleriyle dertlenmeyen bir toplum‘ oluşturma algısıdır. İnsanların bilinçaltlarında psikolojik alt yapı oluşturduktan sonra Psikolojik algı yerini aktif sahada fiziksel bir vücuda bırakmıştır.

Her dönemin kendisine has kıldığı ve Müslümanlara zulmeden yöneticiler vardır. Karun’da bunlar biridir. Fakat Karun’un aksine Müslümanlar içinde Musa’lar da vardır. Hz. Musa [as] ise ümmetin dertleriyle dertlenme biçimini ortaya koyarak, yöneticilerin tekdüzelik bakış açısına karşı çıkmıştır. Çünkü şahıslara bağlı olan malın, mülkün ve servetin geçici yaşam koşullarında; Allah yolunda hibe edilmediği sürece hiçbir geçerliliği yoktur. Aksine servetiyle, malıyla ve mülküyle övünenlerinin Allah-u Teâlâ’dan gelen imtihanı kaybettiklerinin bir göstergesidir.

Allah-u Teâlâ başka bir ayette şöyle buyurmaktadır; Karun ise; o servet bana ancak kendimdeki bilgi sayesinde verildi demişti. Bilmiyor muydu ki Allah kendinden önceki nesillerden, ondan daha güçlü, ondan daha çok taraftarları olan kimseleri helak etmişti. Günahkârlardan günahları sorulmaz.2 Bu ayetinde kısa bir tahlilini yaparsak eğer; İlk olarak serveti kendi bilgisinden ötürü olarak söylemesi, Allah-u Teâlâ’ya karşı bir şirk girişimidir. Kendi kavmine karşı bir ihanet ve gelecek ümmetlere karşı da bir hain olma vasfındadır.

Karun’un bu hastalığı ne yazık ki günümüz Müslümanlarının da hastalığıdır. Kanaat sahibi olmamak ve şükretmemek ne yazık ki çevremizi kuşatmaktadır. Malperest tağutunu içimizde barındırarak; İslam’daki zekât ve infak mefhumuyla nefislerimizi temizlemeye vakit bulamayacak hale gelmekteyiz. Fakat bir şeyin farkında olmak gerekir. Malı veren Allah cc ve istediği zaman alacak olan da yine O’dur. Kimilerinin malını alır kimilerinin de mal noktasında sıkıntı vermez. Bunun yerine hastalıkla, evlatlarıyla, dertlerle ve psikolojik olarak sıkıntı verir.

Allah-u Teâlâ Karun’un zaman evresinde günümüz Batı toplumunun ve İslam toplumunun özelliklerini dışa vurmuştur. Bunları küçük çaptaki tahribatlar ile büyük çaptaki tahribatı olarak indirgersek; Büyük çaptaki tahribatı, Batı kapitalizminin mülkiyet üzerine kurulu dünyasında kukla haline gelmek ve batıyı İslam topraklarına taşımaktır. Bu taşıma din ve inanç ile kültür taşımasıdır.

Eskiden beri sürekli işsizlikten, parasızlıktan ve yokluktan dolayı işçi sınıfı dâhilinde batıya göçlerden bahsedilmektedir. Bunun yanı sıra beyin göçlerinden fazla söz edilmemektedir. Karun gibi kendi kavminden sıyrılıp Firavunun emri altına girmiş bir toplumdan bahsediyoruz. Herhangi bir konu tartışıldığı vakit batının modern anlayışı göz önüne alan, doğunun ise cahil bir toplum olduğunu lanse eden kapitalist bir toplumdan söz etmekteyiz. Çünkü kapitalist toplumunun tasarladığı, kontrolü ve hareket kabiliyetinin İslam toplumu üzerinde ki etkisini gözeterek batı tarzlı insan modelleri yetiştirmektir. Bunun yanı sıra kapitalist düzenin anlayışına ek olarak sosyal İslam algısıyla Kur’an ve sünnet eksenini kaydırarak toplumu kendi istek ve arzularına karşı tüketmeye sağlamaktır.

Küçük çaptaki tahribatları ise kişinin tüketici olmasını sağlayan etkenlerdir. Bilhassa bunlar kendi istek ve arzularıdır. Sebebi, Kur’an ve sünnet ekseninden çıkmalarıdır. Fakat alt yapısına baktığımızda kişinin yaşadığı çevre, ebeveynlerinin sorumsuz davranışları ve en önemlisi kişide oluşmasını beklenen vicdan ve İslam’da farkındalık kavramlarının oluşmamasıdır. Biz bu tahribatları daha da genişletebiliriz. Çünkü herkes kendindeki eksikliği daha iyi bilir.

Bu bağlamda Hz. Musa [as] döneminde ender görülen Karun modelleri günümüzde ne yazık ki fazladır. Günümüz tağutlarından, malperestlik sevdası insan doğasına hükmetmiş durumdadır. Fakat yerinde ve zamanında Kur’an–ı Kerim’in mefhumlarına uyarsak inşallah kendimizi bu bataklığa batmış durumda görmeyeceğiz.

________________________

1 Kassas Süresi 76. Ayet

2 Kassas Süresi 78. Ayet

Ahmet ŞİMŞEK

ARTUKLU/MARDİN

YORUMLAR - YORUM YAZ      

Bu yazıya henüz yorum yapılmadı. Bu yazı için ilk sözü siz söyleyin!

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR
SONDAKİKA HABERLER!
Yazarlar
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
03:47 05:31 12:31 16:14 19:10 20:41
Konuk Yazarlar
Çok Okunanlar

YORUMCU: AYŞEN Özen
YORUMCU: mardini
YORUMCU: Veysi itmş
YORUMCU: Necmi
Mardin Hava Durumu :
MARDIN
Foto Galeri    Video Galeri    Güncel    Ekonomi    Spor    Eğitim    Siyaset    Yaşam    Sağlık    Dünya    Kültür-Sanat    Bilim-Teknoloji   

İletişim - Künye - Sitene Ekle - RSS Servisi - Bütün Manşetler

Tüm Hakları Saklıdır © 2012 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Warning: mysql_close(): 5 is not a valid MySQL-Link resource in /home/mardindosthaber.com/httpdocs/class/mysql.class.php on line 69