24 Haziran 2018 15:24          Ana Sayfa Ana Sayfa    Fotoğraf Galeri Foto Galeri    Video Galeri Video Galeri    Video Galeri RSS    İletişim    Künye    Sitene Ekle         
 
Mescid-i Aksa ve İslam Ülkeleri / Ali Baysal - Mardindosthaber
Mescid-i Aksa ve İslam Ülkeleri
Ali Baysal /
 
01 Ocak 2018 Pazartesi Saat 13:57

                Bismillahirrahmanirrahim

                ‘Bir gece, kendisine bazı ayetlerimizi gösterelim diye kulunu (Muhammed)(s.a.v) Mescid-i Haram’dan çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksa’ya götüren Allah(c.c) eksikliklerden münezzehtir. O gerçekten her şeyi işitmekte ve görmektedir.’ (İsra-1)

                İki cihan serveri Hz. Muhammed(s.a.v) bir Hadisinde buyurdular; ‘ Ziyaret maksadıyla ancak üç mescide seyahat edilebilir: Mescid-i Haram, benim şu mescidim ve Mescid-i Aksa.’( Buhari- Müslim)

                Filistin denildiğinde akla intifada gelir, direniş gelir. Gazze denildiğinde akla fosfor bombaları gelir, sahilde hunharca katledilen bebekler gelir ve mazlumiyet gelir. Kudüs denildiğinde akla birçok peygamberin hüküm sürdüğü Darüsselam gelir, içerisinde yer alan, alemlerin yaratıcısı olan Allah(c.c)’ın etrafını mübarek kıldığı Mescid-i Aksa gelir. Mescid-i Aksa denildiğinde akla Müslümanların ilk kıblegahı gelir, Hz. Muhammed(s.a.v)’in Allah(c.c)’ın huzuruna yükseldiği mübarek mekan gelir ve yeryüzünde yaşayan Müslümanların ayaklar altına alınıp çiğnenen izzeti, şerefi ve namusu gelir.

                1967 yılından bu güne dek, İsrail terör çetesinin cereyan eden zulmünün adıdır Filistin. Allah(c.c) Resulü Hz. Muhammed(s.a.v) 23 yıllık peygamber süresinde, 14 yıl süresince, Kudüs şehrinde yer alan Mescid-i Aksa’ya yönelerek namaz kılmış. İsra olayının son bulduğu, miracın başladığı mübarek mekan olan Harem-i Şerif, alemlere rahmet olarak gönderilen Peygamberimiz(s.a.v) bütün peygamberlere imam olup namaz kıldırmış. Müslümanlar için bu kadar öneme sahip olan Mescid- Aksa nasıl olur da bir avuç Siyonist çetesi tarafından, Müslümanlar nezdinde değersizleştiriliyor. Bu cesareti ve akabinde eyleme dökecek bu gücü İsrail nerden aldığı sualin cevabı tabi ki de Müslümanların düştüğü tefrikalardan aldığıdır.

                Kudüs meselesine sadece Donald Trump’un Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak ilan etmesine odaklanmamakta fayda olacaktır. Kudüs için verilen mücadele, Kudüs’ün tamamen özgür ve sadece Müslümanların yönetiminde olması nazarında değerlendirilmeli. 1967’den beri İsrail terör çetesinin Filistin halkına yaptığı zulme devlet nazarında ciddi bir şekilde karşı çıkan olmadı. Şimdiye kadar tepkiler sönük, çaresiz ve acziyetlerini bildirircesine, Müslüman devletler kınamakla yetinmişlerdi.

                Hadsiz Donald Trump’un, Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan etmesinden sonra, dünyanın dört bir yanından Müslümanlar vahdet içerisinde, toplumsal kitle oluşturmuş şekilde tepkilerini gösterdiler. Ancak asıl iş devletlerin ne derece tepki gösterdikleri ve samimi olduklarıdır. Osmanlı Devleti’nde olan Müslümanları birleştirip öncülük etme geleneği uzun asırlardan sonra yerine getirildi. Türkiye Devleti adına Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde toplanan İslam ülkeleri, ilk defa önemli bir karara imza attılar. İslam İşbirliği Teşkilatı’nın aldığı kararda, “Doğu Kudüs Filistin’in başkentidir” denildi. Bizler için Kudüs tümüyle Filistin’in başkentidir. Ancak İslam İşbirliği Teşkilatı’nın aldığı bu kararın önemi ilk defa İslam ülkeleri, Siyonist çeteye karşı attığı bir adım olmasıdır.

İsrail terör çetesi alçakça, özelde Mescid-i Aksa’ya genelde ise Filistin’in tümüne her daim saldırdığını unutmamamız gerekir. Bu sebepten ötürü İslam ülkeleri tefrikadan uzak, vahdet içinde, Siyonist çeteye karşı söylem ile değil resmi yaptırımlar uyguladığında; Filistin için, Harem-i Şerif için ve İslam ümmetinin namusu için, başta Siyonist İsrail çetesinin ve batı haçlı ittifakının safında yer almadıklarını gösterip, Filistin davasında samimi olduklarını kanıtlarlar. Aksi durumda sadece aldıkları kararla yetinilirse Filistin davasında, Müslümanlara karşı ihanet içerisinde olduklarını gösterirler. Bizim beklentimiz; İslam ülkelerine bu konuda öncülük eden başta devletimiz Türkiye olmak üzere, diğer İslam ülkelerinin de İsrail’e karşı somut yaptırımlar uygulamasıdır.

                Özgür Filistin’de İsrail terör çetesinin silahlı korsanlarını görmeyeceğimiz Mescid-i Aksa’da buluşmak duasıyla.

YORUMLAR - YORUM YAZ      

Bu yazıya henüz yorum yapılmadı. Bu yazı için ilk sözü siz söyleyin!

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR
SONDAKİKA HABERLER!
Yazarlar
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
02:45 04:51 12:30 16:23 19:49 21:38
Konuk Yazarlar
Çok Okunanlar

YORUMCU: AYŞEN Özen
YORUMCU: mardini
YORUMCU: Veysi itmş
YORUMCU: Necmi
Mardin Hava Durumu :
MARDIN
Foto Galeri    Video Galeri    Güncel    Ekonomi    Spor    Eğitim    Siyaset    Yaşam    Sağlık    Dünya    Kültür-Sanat    Bilim-Teknoloji   

İletişim - Künye - Sitene Ekle - RSS Servisi - Bütün Manşetler

Tüm Hakları Saklıdır © 2012 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Warning: mysql_close(): 5 is not a valid MySQL-Link resource in /home/mardindosthaber.com/httpdocs/class/mysql.class.php on line 69