18 Temmuz 2018 06:15          Ana Sayfa Ana Sayfa    Fotoğraf Galeri Foto Galeri    Video Galeri Video Galeri    Video Galeri RSS    İletişim    Künye    Sitene Ekle         
 
Oruç ayını lekeleyen etkinlikler / Ali Baysal - Mardindosthaber
Oruç ayını lekeleyen etkinlikler
Ali Baysal /
 
05 Haziran 2017 Pazartesi Saat 14:53

Hamd ancak, çok bağışlayan, çok affedici olana… Sonsuz rahmetiyle dilediğinde bütün günahları bağışlayan, mağfireti bol olan EL-TEVVAB... Kulunun kusurunu, kul tövbe ettiğinde onları örten, meydana çıkarıp da sahibini rezil etmeyen. Kusurları insanların gözünden gizlediği gibi, melekût âlemi sakinlerinin gözünden de gizleyen EL- ĞAFUR olan Rabbimize mahsustur.

            Allah(c.c), başı rahmet, ortası mağfiret, sonu ise ED-DARR olan Allah(c.c)‘ın yarattığı cehennem azabından kurtuluş mükâfatı olarak Müslümanlara oruç ayını nasip etti. Bakara Süresi 183. Ayeti Celile’de Allah(c.c) Azze ve Celle mealen: ‘Ey iman edenler! Oruç sizden önce gelip geçmiş ümmetlere farz kılındığı gibi size de farz kılındı. Umulur ki korunursunuz.’ Aklı baliğ olduktan sonra Allah(c.c)‘a, yaşantısının tümüyle kendini teslim eden Allah(c.c) katında değerli Müslümanlar. Yukarı da mealen yazdığımız ayet-i kerime de, ahir zaman da şahit olduklarımızdan ötürü odaklanmamız gereken  “UMULUR Kİ KORUNURSUNUZ”  ikazıdır.

            Mübarek Ramazan ayı, Allah(c.c)‘a iman edenler için bağışlanma-kurtuluş reçetesini sunan bir aydır. İbadetin nasıl ve ne demek olduğu bilincinde olan Allah(c.c)‘ın kulları Rıza-i İlahiyi kazanmak için çaba içerisinde oldukları gibi, İbadetin anlamını idrak edemeyen Müslümanlar da, İslam dininin içini boşaltma çabasındalar.

            Değerli Müslümanlar! Türkiye‘nin birçok ilinde Ramazan Etkinlikleri adı altında yüce Allah(c.c)‘ın emirleri arasında yer alan ve kurtuluşu içerisinde barındıran Oruç ibadetini, ahlaksızlıkla biz Müslümanlar için taçlandırmak istiyorlar.  Maalesef bu ahlaksızlıkları Ramazan ayında bilinçli bir şekilde yapanlar, ayette emredilen ‘Mü‘minler ancak kardeştir‘ buyruğundan ötürü kardeşim dediğimiz Müslümanlar bu ahlaksızlığı dayatıyorlar. Bu ahlaksız etkinliklere özellikle halkın oyları ile başa gelen ‘Belediye Başkanları’ akabinde atanan ‘Kayyum’lar öncülük ediyorlar. Batman şehrimizde ‘Kayyum’un yaptığı sözde Ramazan etkinliğindeki ahlaksız organizasyon sadece kötü bir örnek olarak yeterlidir.

            FETÖ çetesinin 15 Temmuz Darbe girişiminde, Türkiye’nin her şehrinde olduğu gibi Batman İlimizde de, Salâvat-ı Şerif ve Tekbirler eşliğinde darbe def edilmişti. Ülke maneviyatla ayakta durmuştu. Şimdi ise geldiğimiz noktaya bakın; maneviyatın üst safhada olduğu bir ayda dini değerler hiçe sayılmakta… Bu ahlaksızlıklara öncülük edenler nerede yaşıyorsunuz? ABD, İsrail ya da Fransa değil burası. Burası her karış toprağı İslam kokan Türkiye’dir. Kendinize gelin ve Müslüman bir coğrafyada yaşadığınızı unutmayın.

            Bizlere burada düşen görev hakkıyla oruç ibadetini yaşamaktır. Orucu tuttuğumuz gibi orucun da bizleri tutması için çaba içerisinde olmamız gerekir. Ramazan adı altında yapılan İslami yaşamın dışında kalan ahlaksız etkinliklere katılmamakla beraber, bu tür etkinlikleri yapan kurumları yetkili mercilere şikâyet edip, dilimiz döndüğünce dile getirmemizde fayda olacaktır.

            Toplum olarak özellikle Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan‘ın bu konuyla ilgilenmesi arzusundayız. Sonu kurtuluş olan Mübarek Ramazan Ayını, sonu hüsranla bitmemesi için birlik ve beraberlik içerisinde müsaade etmeyelim. Unutulmaması gerekir ki Oruç ayının maneviyatını kara bir şekilde lekeleyen bu etkinlikler, Din-i Mubin’de, kültürümüzde ve ahlak yapımızda yeri yoktur.

            Allah(c.c) bizleri Ramazan ayının sonunda kurtuluşa eren takva ehli kullarından eylesin.

YORUMLAR - YORUM YAZ      

Bu yazıya henüz yorum yapılmadı. Bu yazı için ilk sözü siz söyleyin!

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR
SONDAKİKA HABERLER!
Yazarlar
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
03:05 05:04 12:34 16:25 19:44 21:27
Konuk Yazarlar
Çok Okunanlar

YORUMCU: AYŞEN Özen
YORUMCU: mardini
YORUMCU: Veysi itmş
YORUMCU: Necmi
Mardin Hava Durumu :
MARDIN
Foto Galeri    Video Galeri    Güncel    Ekonomi    Spor    Eğitim    Siyaset    Yaşam    Sağlık    Dünya    Kültür-Sanat    Bilim-Teknoloji   

İletişim - Künye - Sitene Ekle - RSS Servisi - Bütün Manşetler

Tüm Hakları Saklıdır © 2012 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Warning: mysql_close(): 5 is not a valid MySQL-Link resource in /home/mardindosthaber.com/httpdocs/class/mysql.class.php on line 69