24 Haziran 2018 15:25          Ana Sayfa Ana Sayfa    Fotoğraf Galeri Foto Galeri    Video Galeri Video Galeri    Video Galeri RSS    İletişim    Künye    Sitene Ekle         
 
Kudüs ve Mescid-İ Aksa’nın Özgürlüğü / Av. Yahya Turan - Mardindosthaber
Kudüs ve Mescid-İ Aksa’nın Özgürlüğü
Av. Yahya Turan / av.yahya@hotmail.com
 
31 Aralık 2017 Pazar Saat 16:13

Mescid-i Aksa etrafı mübarek kılınmış mescit. Mescidi Aksa’nın mübarekliği Allah tarafından kendisine bir paye ve şeref olarak verilmiş. Müslümanların üçüncü harem-i şerifi. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) Mescidi Haram’dan bu hareme gelmiş. Onun (s.a.v.) bu gelişine İsra denilmiş. Daha sonra buradan göğe yükselmiş buna da Miraç adı verilmiş. Yeryüzünde Yüce Mevla bazı mekânları böyle kutsal kılmış. İşte harem olarak Mescid-i Aksa da böyle. Aslında Allah’ın tüm evleri ve tüm mescitler böyle kutsaldır. Fakat birçok peygamberin mücadelesinin geçtiği bir mekân olması ve Kâbe’den sonra inşa edilen ikinci mabet olması kendisine ayrı bir değer ve önem kazandırıyor.

Siyonistler kendilerine göre Mescid-i Aksa’yı yıkıp yerine Süleyman mabedini inşa etmek istiyorlar. Bunun için de hedeflerinde Mescid-i Aksa var. Bunun için de Müslümanların Mescid-i Aksa’yı sahipsiz bırakmalarını istiyorlar. Müslümanların Mescidi Aksa’ya gelmelerini engellemek için her türlü zulmü Mescid-i Aksa’nın ziyaretçilerine yapıyorlar. Aslında Müslümanların Mescidi Aksa’da namaz kılmalarını dahi istemiyorlar. Bir mescitte hangi şartlarda olursa olsun namaz kılmak o mescidi ihya etmektir. Kılınan namazlar ve Müslümanların bir araya gelmesiyle Mescidi Aksa esaret altında olsa bile ihya olduğundan; Siyonistler Mescidi Aksa’ya gelen Müslümanlara her türlü zulmü reva görüyorlar. Dışarıdan bakıldığında turistik bir gezi için bir yere gelenleri -israil gibi terörist bir yapılanma olmasa- en güzel şekilde karşılaması gerekir. Fakat terör çetesi israil ve siyonistler Mescidi Aksa’nın ziyaretçilerine her türlü zulmü yapıyorlar.

İsrail diye bir devleti Müslümanlar ve Filistinliler tanımıyorlar ve kabul etmiyorlar. Gerçek anlamda bir devlet olmadığı için olacak ki kendi yaşadıkları şehirlerde değil de gerçek başkentleri Washington’dan ABD’den bu devletin başkanı Trump tarafından Kudüs’ü Siyonistlerin başkenti ilan ettiler. Hiç şüphesiz bu kararın bir meşruiyeti yok. Fakat ümmet ve Müslüman halklar ABD’nin uşakları tarafından esaret altında olduğundan bundan cesaret alarak böyle bir şeye girişiyorlar. İşgalci ABD öncelikle Mısır’ı darbeci Sisi’nin insafına terk etti. Burada İhvan’ı etkisiz hale getirdi. Suriye ve Yemen’de Kudüs ve Mescid-i Aksa için akması gereken on binlerce Müslümanın kanını iç çatışma ile heder etti. Her ne kadar Pakistan, Malezya, Endonezya gibi ülkeler Müslümanların çoğunluğunu da teşkil etseler siyasi olarak bir sonuç alacak irade ve güçte yönetimlere sahip değiller. Bangladeş’teki yönetim sadece Müslüman kanı akıtmakla meşgul... Trump böyle bir tablo içerisinde Kudüs’ü siyonistlerin başkenti yapma cüretinde bulunuyor. Kısacası Müslümanlar esaret altında oldukları ve kendileri özgür olmadıkları için Kudüs ve Mescid-i Aksa da esir.  

Kudüs ve Mescid-i Aksanın ögürlüğü için Müslümanların esaretten kurtulmaları gerekiyor. İşte tam bu noktada siyonistler Müslümanların iç çatışmalarla güç kaybetmeye devam etmeleri için Müslümanlarla olan mücadelelerini küresel çapta yürütüyorlar. İç çatışmaların devam etmesi Müslümanların birbirlerini daha fazla öldürmeleri için her türlü yola başvuruyorlar. Kudüs ve Mescid-i Aksa’nın özgürlüğünü temel hedef edinen cemaat ve İslami hareketleri İslam ülkelerinde terör örgütü olarak tanıtıp bu yapıların yok olması için İslam ülkelerinin yönetimlerini harekete geçiriyorlar. Bundan dolayı Müslümanların Siyonizm ve İslam düşmanı ABD ile mücadelesi de küresel olmalıdır. Eğer İslam ülkelerinin ABD ile diplomatik ya da başka bir şekilde ilişkisi varsa bu ilişki kontrollü bir ilişki olmalıdır. Aksi takdirde ABD her zaman arkadan hançerlemeye devam eder. Bu anlamda Türkiye’nin terör ve darbe sorununun arkasında da ABD vardır. Gelişen istihbarat ve sosyal medya sayesinde artık yönetimler istese bile bunu saklayamıyorlar. ABD’nin Türkiye’ye olan düşmanlığı Türkiye’deki Müslümanların Kudüs ve Mescid-i Aksa’ya karşı olan hassasiyetinden kaynaklanmaktadır.

Kısacası Kudüs ve Mescidi Aksa’nın özgürlüğünün yolu Müslümanların özgürlüğünden geçmektedir. Küresel çapta Müslümanlar özgürlüklerine kavuştuğunda elbette ki Kudüs ve Mescid-i Aksa da özgür olacaktır.

 Başka bir yazıda buluşmak dileğiyle Allah’a emanet olun…

YORUMLAR - YORUM YAZ      

Bu yazıya henüz yorum yapılmadı. Bu yazı için ilk sözü siz söyleyin!

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR
SONDAKİKA HABERLER!
Yazarlar
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
02:45 04:51 12:30 16:23 19:49 21:38
Konuk Yazarlar
Çok Okunanlar

YORUMCU: AYŞEN Özen
YORUMCU: mardini
YORUMCU: Veysi itmş
YORUMCU: Necmi
Mardin Hava Durumu :
MARDIN
Foto Galeri    Video Galeri    Güncel    Ekonomi    Spor    Eğitim    Siyaset    Yaşam    Sağlık    Dünya    Kültür-Sanat    Bilim-Teknoloji   

İletişim - Künye - Sitene Ekle - RSS Servisi - Bütün Manşetler

Tüm Hakları Saklıdır © 2012 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Warning: mysql_close(): 5 is not a valid MySQL-Link resource in /home/mardindosthaber.com/httpdocs/class/mysql.class.php on line 69