18 Temmuz 2018 04:20          Ana Sayfa Ana Sayfa    Fotoğraf Galeri Foto Galeri    Video Galeri Video Galeri    Video Galeri RSS    İletişim    Künye    Sitene Ekle         
 
Suriye’de ateş kesildi mi? / Av. Yahya Turan - Mardindosthaber
Suriye’de ateş kesildi mi?
Av. Yahya Turan / av.yahya@hotmail.com
 
27 Şubat 2017 Pazartesi Saat 09:41

Suriye ile ilgili haberlere baktığımızda gerçek anlamda bir ateşkesin olmadığını söyleyebiliriz. Çünkü okuduğumuz haberler bize ateşkesin değil ateşe devamın olduğunu gösteriyor. Fakat her şeye rağmen iyimser olmak isteyenler ya da barış için bir umudun olduğunu düşünenler hala gerçek bir ateşkes için ümitlerini ve inançlarını korumak istiyorlar. Halep’in rejim tarafından geri alınmasına kadar gerçek bir ateşkes hiçbir zaman istenmedi. Suriye’de devam eden savaş, ahlakın ayaklar altına alındığı; kutsal değerlerin hiçe sayıldığı bir savaş oldu.  Hırsla bir taraf diğerini yok etmeye çalıştı. Fakat her seferinde saldırının tarafları büyük kayıplar verdi. Taraflar saldırılarda ağır zayiatlar verdiklerinden ateşkesi kabul etmek zorunda kaldı.  Haris olan hem kaybetmiş hem de zarara uğramıştır. Suriye’de hırsla yapılan saldırılar bize hep bunu anlatıyor.

Bilinen bir gerçek var ki Suriye’de yarın tam olarak ne olacağını kestirmek çok zor. Her an dengeler herhangi bir şekilde değişmeye müsait görünüyor. Son ateşkes görüşmelerinden çıkarabileceğimiz temel bir sonuç tarafların birbirlerinin varlığını bir şekilde kabul etmek zorunda kalmasıdır. Belli sınırlarda ateşkes süreci içerisinde kalmayı taraflar taahhüt etmiş gibi görünüyor. Fakat bir yandan rejimin saldırıları bir yandan muhaliflerin misillemeleri devam ediyor. Cenevre 4 görüşmeleri de saldırıların gölgesinde devam ediyor.

Suriye ile ilgili Astana’da yapılan görüşmeleri Cenevre’de yapılan görüşmelerle kıyasladığımızda şu an için Astana’da daha çok sonuç alındığını söyleyebiliriz. Çünkü Cenevre görüşmelerinden henüz bir sonuç çıkmış değil. Bu durum özellikle taraflar üzerinde etkili olan Türkiye, İran ve Rusya ile ilgili. Astana görüşmeleri bize istendiği takdirde bu üç ülkenin Suriye’de barışı tesis edebileceklerini gösteriyor. Fakat taraflar üzerinde ciddi bir baskı olmadığı takdirde Suriye’de barışı tesis etmek çok güç olacak.  Çünkü rejim eski pozisyonunu elde etmek için her türlü yola başvuracak. Muhalifler de bu kadar bedel ödedikten sonra asla pes etmeyecekler. Her ne kadar ellerinde hava gücü olmasa da rejime vurdukları darbeler rejimin her istediğini yapmasını engelliyor. Bu belirsizlikler içerisinde bir yandan çatışma haberleri bir yandan görüşme haberlerini duymaya devam ediyoruz.

Suriye’deki savaştan tüm bölge ülkeleri zarar görmeye devam ediyor. Bölgede her türlü çatışma ve kaotik ortam tüm bölge insanının zararına olmasının ötesinde bir anlam ifade etmiyor. Herhangi bir şekilde bir tarafta kendilerini konumlandıran taraflardan birinin diğerini yok etmesi imkânsız. Böyle bir hesap üzerinden çatışmalara girmek sadece beraberinde daha çok ölüm ve yıkımı getiriyor. Bu yüzden Suriye’de ateşkes gerekli ve hayati önem taşıyor. Tarafların yaptıkları karşılıklı saldırılar da ahlaki olmayan bir savaşın bir göstergesi olmanın ötesinde bir anlam ifade etmeyecek. Çünkü saldırılar görüşmelerde bir tarafın talebinden vazgeçmesini sağlamayacak, saldırıya uğrayan tarafın almış olduğu darbeden dolayı daha çok şey talep etmesine sebebiyet verecektir.

 Cenevre 4 görüşmelerinin başarısı taraflar üzerinde etkili olan Rusya, İran ve Türkiye’nin ağırlığını barıştan yana koymasına bağlıdır. Bu üç ülke tavırlarını baskın bir şekilde ortaya koyarlarsa tarafların buna uymaktan başka bir seçenekleri kalmayacaktır.

Başka bir yazıda buluşmak dileğiyle… 

YORUMLAR - YORUM YAZ      

Bu yazıya henüz yorum yapılmadı. Bu yazı için ilk sözü siz söyleyin!

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR
SONDAKİKA HABERLER!
Yazarlar
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
03:05 05:04 12:34 16:25 19:44 21:27
Konuk Yazarlar
Çok Okunanlar

YORUMCU: AYŞEN Özen
YORUMCU: mardini
YORUMCU: Veysi itmş
YORUMCU: Necmi
Mardin Hava Durumu :
MARDIN
Foto Galeri    Video Galeri    Güncel    Ekonomi    Spor    Eğitim    Siyaset    Yaşam    Sağlık    Dünya    Kültür-Sanat    Bilim-Teknoloji   

İletişim - Künye - Sitene Ekle - RSS Servisi - Bütün Manşetler

Tüm Hakları Saklıdır © 2012 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Warning: mysql_close(): 5 is not a valid MySQL-Link resource in /home/mardindosthaber.com/httpdocs/class/mysql.class.php on line 69