24 Haziran 2018 15:22          Ana Sayfa Ana Sayfa    Fotoğraf Galeri Foto Galeri    Video Galeri Video Galeri    Video Galeri RSS    İletişim    Künye    Sitene Ekle         
 
MİLLİ KUMARIMIZ / Kamuran Turgay - Mardindosthaber
MİLLİ KUMARIMIZ
Kamuran Turgay / kamuranturgay@gmail.com
 
26 Aralık 2017 Salı Saat 16:58

Bana sorsalar ki; ‘Afrika’da açlıktan ölen birisine mi acırsın yoksa milli piyango oynayan adama mı?’ hiç düşünmeden ‘milli piyango oynayan adama’ derim. Hatta Filistin’de ve Arakan’da vahşice katledilen Müslümanlardan bile daha çok acırım milli piyango oynayan zavallılara. Neden diye sorarsanız; çünkü Afrika’da açlıktan ölüme terk edilen insanlarla, Arakan’da, Suriye’de, Filistin’de katledilen insanlar mazlum bir şekilde katledildiklerinden dolayı şehit statüsüne girer ve ahirette ‘Rahim’ olan Allah’ın rahmetine nail olur ve ebedi saadete kavuşurlar. Fakat dünyalarını zevk-ü sefa içerisinde geçirip milli piyango kumarına bulaşanlar, ancak Allah’ın ‘Rahman’ olan sıfatının gereği nasiplerini sadece ölümlü olan dünyada alır ve eğer tövbe ve istiğfar etmezlerse ahirette onlara bir nasip yoktur. Din-i Mübin olan dinimizin bize öğrettiği budur.

  “Nerden çıktı yahu bu milli piyango?  Ne yani şimdi gündemimiz bu mu?” Dediğinizi duyar gibiyim. Fakat değerli kardeşlerim, büyükşehirlerde, özellikle de İstanbul’da milli piyango kuyruklarını ve bu kuyruklarda bir bilet kapabilmek için birbirleriyle kıyasıya yarışan vatandaşları gören bir tek ben miyim? Ramazan aylarında iftar öncesi ekmek alma kuyruğunda, iftar çadırlarında ve hatta mülteci kamplarındaki yemek kuyruklarında dahi görmediğimiz kadar kalabalık ve uzun olan bu kuyruklarda sıraya girip kendilerine para ile ‘adeta cehennemden bilet almak için’ sıraya giren bu insanlar bizim derdimiz değilse, kendimize bunu dert edinmezsek şu günlerde bu memlekette kendimize neyi dert edinelim.

Kumar, dinimizin kesin hükümlerle haram kıldığı ve yasakladığı günahlardandır.

“Ey iman edenler! İçki, kumar, tapmaya mahsus dikili taşlar, fal okları ancak şeytanın amelinden birer murdardır Onun için bunlardan kaçının ki, murada eresiniz” (Maide Sûresi, 90) 

“Şeytan, içki ve kumarla aranıza düşmanlık ve kin düşürmek, sizi Allah’ı anmaktan ve namaz kılmaktan alıkoymak ister Artık siz hepiniz vazgeçtiniz değil mi?” (Maide Sûresi, 91) 

“Kim tavla ve benzeri şeyle (kumar) oynarsa, gerçekten o Allah'a ve Resûlüllah'a isyan etmiş olur." Hadisi Şerif.

Bunun gibi birçok ayet ve hadiste de zikredildiği gibi kumar dinimizce haram olan ve Allah’a isyan olarak değerlendirilen günahlardandır.

Fakat maalesef günümüzde özellikle ülkemizde ve hatta coğrafyamızda kumar oldukça yaygınlaştırılmış ve normalleştirilmiştir. Özellikle; milli piyango, sayısal loto, at yarışı ve futbol bahis oyunları devlet eliyle oynatılıyor olmasından dolayı en çok rağbet gören kumar çeşitlerindendir.

Milli Piyango İdaresi tarafından oynatılan şans oyunu kolonları ve satılan bilet sayısı yılda ortalama 2.6 milyar adet. 2009 yılında yayınlanan bir istatistiğe göre; Türkiye’deki vatandaşların yüzde 67'si şans oyunları oynuyor. 2016 yılında yapılan bir araştırmaya göre ise; 2003 yılından bu yana satılan bilet, oynanan kolon adeti 30 milyar 383 milyon 239 bin  olurken, 2007 yılından bu yana oynanan Süper Loto adlı oyun ise 3 milyar 835 milyon 477 bin kere oynandı.  

Ne kadar korkunç rakamlar değil mi?  Nüfusunun yüzde doksan dokuzu Müslüman olan bir ülkede her 10 kişiden 7’si kumar oynuyor. Ve maalesef bu şans oyunları birçok insanda bağımlılık yapmış durumda.  

Devlet eliyle oynatılan ve devlet televizyonları tarafından her dakika teşvik edilen bu piyango milli değildir. Olsa olsa zilli piyangodur. Ne dinimize, ne de örf ve adetlerimize uygun olmayan bu piyango ve şans oyunları İslami hassasiyete sahip olduğunu iddia eden mevcut hükümet yetkilileri tarafından kaldırılmalıdır. 

Bu şans oyunları ülkemizde yüzbinlerce insanın hayatını karartmış, yuvasını dağıtmış ve bir çok insanı uçurumun kenarına getirmiş, intihar etmek zorunda bırakmıştır. İnsanlarımızın dünyasını ve hayatını mahveden bu kumar oyunlarının hem oynayanlar hem de oynatanlar için ahirette de ağır bir karşılığı ve mesuliyeti vardır. Bir kötülüğe sebep olan o kötülüğü yapmış olan gibidir. Bir iyiliğe sebep olan da o iyiliği yapmış olan gibidir.

Her yıl, yılbaşında çekilişi yapılan ve insanlara milyonlar (eski parayla trilyonlar) kazandıran bu zilli piyango hiç kimseyi mutlu etmemiş aksine kazandığını zanneden insanların hayatını mahvetmiş ve yiyecek ekmek dahi bulamayacak hale getirmiştir. Bu konuda tafsilata girmeyeceğim dileyen internetten araştırabilir.

Değerli kardeşlerim rızkın helâl olanını tercih edin. Allahû Teâla da böyle buyuruyor.  Şans oyunları ve milli piyango kumarlarıyla kendinizi ve ailenizi ateşe atmayın hem dünyanızı hem de ahiretinizi ateşe atmayın. 

YORUMLAR - YORUM YAZ      

Bu yazıya henüz yorum yapılmadı. Bu yazı için ilk sözü siz söyleyin!

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR
SONDAKİKA HABERLER!
Yazarlar
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
02:45 04:51 12:30 16:23 19:49 21:38
Konuk Yazarlar
Çok Okunanlar

YORUMCU: AYŞEN Özen
YORUMCU: mardini
YORUMCU: Veysi itmş
YORUMCU: Necmi
Mardin Hava Durumu :
MARDIN
Foto Galeri    Video Galeri    Güncel    Ekonomi    Spor    Eğitim    Siyaset    Yaşam    Sağlık    Dünya    Kültür-Sanat    Bilim-Teknoloji   

İletişim - Künye - Sitene Ekle - RSS Servisi - Bütün Manşetler

Tüm Hakları Saklıdır © 2012 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Warning: mysql_close(): 5 is not a valid MySQL-Link resource in /home/mardindosthaber.com/httpdocs/class/mysql.class.php on line 69