18 Temmuz 2018 06:13          Ana Sayfa Ana Sayfa    Fotoğraf Galeri Foto Galeri    Video Galeri Video Galeri    Video Galeri RSS    İletişim    Künye    Sitene Ekle         
 
Kürt Meselesi’ne Dair… / Makale Yarışması - Mardindosthaber
Kürt Meselesi’ne Dair…
Makale Yarışması /
 
01 Ocak 2006 Pazar Saat 02:33

Kürt meselesi, beşeri kanunlarla oluşturulmuş Kemalist cumhuriyet rejiminin ilan edilmesiyle, milliyetçilik akımı doğrultusunda, Türkiye’de yaşayan ve büyük bir nüfusa sahip olan Müslüman Kürt milletinin, İslami değerleri yok sayılarak oluşturulmuş hak hukuk meselesidir.

Bu rejimin, Kürt meselesinin meydana gelmesine neden olan birçok sebep vardır. Biz bu sebeplerden birkaç önemli sebebi bildiğimiz kadarıyla yazmaya gayret gösterecez.

Bu rejim Türkiye’de çoğunlukla Doğu ve Güneydoğu bölgesinde yaşamını sürdüren Müslüman Kürt milletini İslami değerlerinden uzaklaştırmak için haksızlıklara hukuksuzluklara ve birçok katliamlara ve vahşetlere imza atmıştır.

Bu rejim yaptığı katliam ve vahşetlerle kalmayıp, çoğunlukla Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde bulunan Müslüman Kürt halkının dini eğitim-öğretim yerleri olan medreseleri kapatmış ve bu medreselerde eğitim veren ve alan birçok insanı katletmiş ve aynı zamanda bu halkı fenni ilimlerden de mahrum etmiştir.

Müslüman Kürt halkının inançlarının gerektirdiği gibi yaşamalarına engel olmuş ve yaşadıkları yerden değişik yerlere sürgün etmiştir.

İnsanın en temel haklarından olan eğittim ve yaşama hakkı Müslüman Kürt halkının elinden alınmıştır.

Ayrıca bu rejim Müslüman Kürt halkını Kuran’dan uzaklaştırmak için Arapça alfabesini kaldırmış, yerine Latin alfabesini getirmiştir. Bunun neticesinde İslami değerlerden ve Kuran’dan uzak, kafaları yalan yanlış bilgilerle doldurulmuş bir nesil oluşmuştur.

Hakları elinden alınmış bu halk üzerinde, sözde bu halkı haklarına kavuşturacak PKK ve PKK ile ilişkili jitem ve Ergenekon gibi bazı derin yapılanmalar rant sağlamaya çalışmışlardır ve günümüze kadar bu meselenin süregelmesine sebep olmuşlardır. Bu yapılanmalar makam ve mevkilerini sürdürmek ve rant sağlamak için günümüzde de Müslüman Kürt halkını İslami değerlerinden ve Kuran’dan uzaklaştırmak için her türlü şeytanlığı yapmaktadır.

Müslüman Kürt halkını, İslami değerlerine kavuşmaya ve Kuran’a yakınlaştırmaya vesile olmasını isteyen mütedeyyin insanlara birçok iftira atmış ve bu insanları halkın gözünde karalamıştır. Ayrıca günümüzde de mütedeyyin insanlar tarafından kurulmuş olan İslami sivil toplum kuruluşlarına saldırılarda bulunuyor.

Bir asra yakın zaman süren bu meseleyi çözüme kavuşturmak için aşağıda belirttiğim gerekli işlemlerin yapılması gerekir diye düşünüyorum.

-Bu meseleyi çözüme kavuşturmayı arzu eden sivil toplum kuruluşları ve devlet yöneticilerinin bir araya gelip, Müslüman kürt halkının İslami değerleri göz önünde bulundurularak, milliyetçilikten, dayatmalardan arındırılmış ve Müslüman kürt halkının elinden alınmış hakları iade edecek bir anayasanın oluşturulması ve eğitimin önündeki en büyük engellerden olan başörtüsü yasağı kamusal alanlarda dâhil olmak üzere her yerde serbest olmalı ve eğitimde verimsizliğe neden olan karma eğitim sisteminden vazgeçilmelidir.

-Müslüman olan Kürt halkının Anadilde eğitim hakkı için gerekli çalışmalar hızlandırılmalı ve Müslüman kürt halkının dini eğitim yerleri olan medreseler tekrar eğitim hayatına kavuşturulmalıdır.

Bütün bunların yapılması için öncelikle Kürt meselesi üzerinden makam ve mevkilerini sürdüren ve bu mesele üzerinden rant sağlamaya çalışan yapılanmalar hakkında devletin gizli arşivlerinde bulunan belgelerin deşifre edilip kamuoyuyla paylaşılması gerekir.

Bu meselenin bir an önce çözüme kavuşmasını temenni ediyorum.

Allah bizleri doğru yoldan şaşırtmasın ve bizlere yar ve yardımcı olsun.

Ramazan GEZER

* Bu yazı Mardin Dost-Der’in düzenlemiş olduğu “Kürt Meselesi” konulu makale yarışmasında 26. olan makaledir.

YORUMLAR - YORUM YAZ      

Bu yazıya henüz yorum yapılmadı. Bu yazı için ilk sözü siz söyleyin!

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR
SONDAKİKA HABERLER!
Yazarlar
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
03:05 05:04 12:34 16:25 19:44 21:27
Konuk Yazarlar
Çok Okunanlar

YORUMCU: AYŞEN Özen
YORUMCU: mardini
YORUMCU: Veysi itmş
YORUMCU: Necmi
Mardin Hava Durumu :
MARDIN
Foto Galeri    Video Galeri    Güncel    Ekonomi    Spor    Eğitim    Siyaset    Yaşam    Sağlık    Dünya    Kültür-Sanat    Bilim-Teknoloji   

İletişim - Künye - Sitene Ekle - RSS Servisi - Bütün Manşetler

Tüm Hakları Saklıdır © 2012 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Warning: mysql_close(): 5 is not a valid MySQL-Link resource in /home/mardindosthaber.com/httpdocs/class/mysql.class.php on line 69