21 Ağustos 2018 21:26          Ana Sayfa Ana Sayfa    Fotoğraf Galeri Foto Galeri    Video Galeri Video Galeri    Video Galeri RSS    İletişim    Künye    Sitene Ekle         
 
Belediye Yetkililerine Sorular... / Metin Tekin - Mardindosthaber
Belediye Yetkililerine Sorular...
Metin Tekin / muvahhid_m.tekin@hotmail.com
 
20 Nisan 2018 Cuma Saat 17:51

Mardin'in kuzeydoğusunda ve il merkezine 8 kilometre mesafede bulunan Yeşilli (Rışmıl), 1991 tarihinde ilçe statüsüne kavuşmuş 29 yıllık bir ilçedir. İlçe halkının büyük bir ekseriyeti nakliyecilikle uğraşmaktadır. Hiçbir toplumsal olaylara ismi karışmamış, sakin, huzurlu ve muhafazakâr bir yerleşim yeridir. Bu özelliğinden dolayı bölgeyi ziyaret eden siyasilerin hep uğrak ve konaklama yeri olmuş ama maalesef hak ettiği hizmeti bir türlü alamamıştır. 29 yıllık bir ilçe olmasına rağmen bugün hala yol, altyapı ve su sıkıntıları çekmektedir. Yaklaşık iki yıla yakındır süren ama bir türlü tamamlanamayan altyapı çalışmaları halka eziyete dönüşmüş durumda.

Bu yazımızda, yaşanan sorun ve aksayan çalışmalar hakkında ilçe halkının duygu ve düşüncelerine tercüman olma babında  Belediye yetkililerine soru(n)larımızı yöneltiyoruz.

1-Eski kanalizasyon borusunun çapı genellikle 400'lük iken, yeni döşenen beton kanalizasyon borusunun çapı genellikle 200'lük. Döşenen yeni şebekenin boru çapı neden küçültüldü? İhale şartnamesinde belirlenen kanalizasyon boru çapı kaçlıktır?

2-Eski temiz su şebeke borusu genellikle 110'luk iken yeni döşenen temiz su şebeke boru çapı 75'lik. Döşenen temiz su borusu çapı neden küçültüldü? İhale şartnamesinde belirlenen temiz su şebeke boru çapı kaçlıktır?

3- Hazır kazı çalışması yapılmışken yeni döşenen altyapının evlere bağlantısını  gerçekleştirmek için neden parsel atılmadı?

4- Döşenen altyapının evlere bağlantısını  gerçekleştirecek olan parsellerin döşenmesi için tekrar kazı çalışması mı yapılacak?

5- Alt yapı çalışmaları sebebiyle yaklaşık iki yıla yakın bir süredir yollar bozuk ve Yeşilli ilçe halkı bu zaman zarfını yazın toz-toprak, kışın çamur içinde geçirdi. Daha önce açıklanan tarihlerde tamamlanmayan ve adeta halka eziyete dönüşen çalışmalar ne zaman  tamamlanacak? Nisan ayı itibari ile yolların asfaltlanma  çalışmalarına başlanacağı açıklanmıştı. Belirtilen zamanda asfaltlama çalışmalarına başlanacak mı?

6- Eğer asfaltlama çalışmalarına başlanacaksa, döşenen alt yapının evlere bağlantısı nasıl yapılacak? Yeni döşenen altyapının evlere bağlantısının gerçekleştirilmesi için tekrar asfalt mı kazılacak? 

7- Bahçebaşı Mahallesinin eski yeraltı kanalizasyon ve temiz su şebekesinin sık sık arıza vermesine rağmen neden yeni altyapısı döşenmedi? 

8- Neden sadece Karşıyaka Mahallesini besleyecek olan su ambarına 24 saat devamlı su akımını sağlayacak olan sistem (Sirkülasyon) kurulmuş? Diğer mahalleleri besleyecek su ambarlarına neden aynı sistem kurulmamış?

9- Tepebaşı Mahallesine neden depo yapılmamıştır? Yapılan depo sadece Gül Mahallesini mi besleyecektir?  Eski deponun yanında yapılması gereken ve Tepebaşı Mahallesini besleyecek olan  depo yapılacak mıdır?

10- Bir önceki dönemde adeta Yeşilli ilçesinin oksijen deposu olan asırlık binlerce çınar ağaçlarını keserek yapılmak istenen altyapı ve dere ıslah çalışması yıllardır yarım bırakılmış vaziyette  duruyor.  Yeşilvadi projesinin akıbeti ne durumdadır?

11- Yeşil Vadi deresinde Şirinevler Mahallesinin tamamı ve Bahçebaşı Mahallesi kısmen kanal bağlantıları yapılmamıştır. Atık su dereye akmaktadır. 2018 Türkiye’sinde kanalizasyon suları hala açıktan akıp hastalık ve pis koku saçmaya devam mı edecek?

12- İlçe halkı her yıl olduğu gibi bu yılda da su sıkıntısı çekmeye devam mı edecek? Yıllardır bugün-yarın aktı-akacak denilen beyaz su, musluklardan ne zaman akacak?

13- Birçok yerde kanal rögar kapakları yol çalışması yapılırken kırılmış olup içine mıcır-taş-toprak dolmuş ve birçok yerde kapanmıştır. Bunun sorumluluğu taşeron firmaya yüklenmiş midir?

14- Yeşilli altyapı yenileme ihalesini alan taşeron firmanın çalışmalarını denetleme yetkisine sahip kurum kimdir?

15- Taşeron firmanın altyapı çalışmalarını denetlemeye yetkili kurum birimi, çalışmalar aşamasında gereken kontrollerini yapmış mıdır?

16- Yeşilli ilçe merkezinin altyapı yenileme ihalesinin iş bitimini teslim almaya yetkili kurum kimdir? Mardin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü mü yoksa  onları temsilen MARSU Yeşilli Şubesi mi?

17- İş teslimini alacak yetkili birime soruyoruz.  Bu şartlarda iş teslimini alacak mısınız?

YORUMLAR - YORUM YAZ      

Bu yazıya henüz yorum yapılmadı. Bu yazı için ilk sözü siz söyleyin!

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR
SONDAKİKA HABERLER!
Yazarlar
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
03:47 05:31 12:31 16:14 19:10 20:41
Konuk Yazarlar
Çok Okunanlar

YORUMCU: AYŞEN Özen
YORUMCU: mardini
YORUMCU: Veysi itmş
YORUMCU: Necmi
Mardin Hava Durumu :
MARDIN
Foto Galeri    Video Galeri    Güncel    Ekonomi    Spor    Eğitim    Siyaset    Yaşam    Sağlık    Dünya    Kültür-Sanat    Bilim-Teknoloji   

İletişim - Künye - Sitene Ekle - RSS Servisi - Bütün Manşetler

Tüm Hakları Saklıdır © 2012 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Warning: mysql_close(): 5 is not a valid MySQL-Link resource in /home/mardindosthaber.com/httpdocs/class/mysql.class.php on line 69