18 Temmuz 2018 06:13          Ana Sayfa Ana Sayfa    Fotoğraf Galeri Foto Galeri    Video Galeri Video Galeri    Video Galeri RSS    İletişim    Künye    Sitene Ekle         
 
1 Kasım Laikliğin Teminatıydı… / Umut Metin - Mardindosthaber
1 Kasım Laikliğin Teminatıydı…
Umut Metin / umutmetin@mardindosthaber.com
 
05 Kasım 2015 Perşembe Saat 17:04

Türkiye laik bir devlettir ibaresi, Türkiye’de ümmetin çöküşünü başlatan, panzehiri bulunmayan felç hükmünde öldürücü bir zehirdir.

Batıya yönelmemizi amaçlayan bu kavram İngilizce de “dünyevicilik” anlamına gelen secularism ile de ifade edilmektedir. Masum anlamıyla din ve devlet işlerini bir birinden ayırmaktır. Bu kavram zamanla gelişip! bir akım halini aldı ve tabii ki bu akıma tapan akımcılar oluştu; “LAİKÇİLER”.

Laikçiler laikliği o kadar kutsadılar ki onlara göre gerçek anlamda laiklik din ile devleti bir birinden ayırmak olamazdı. Laikliğin olduğu yerde din olmamalı hatta laiklik elden gider korkusuyla kendilerinden başka hiç kimse okur-yazar veya herhangi bir söz sahibi olmamalıydı.

Laiklik elden gitmesin diye ortalama 10 yılda bir yönetime el koyulacak; darbeler yapılacaktı.  Avrupa’dan ne buldularsa başına“TÜRK” koyup Türkiye’ye getirilecekti. Latin alfabesine; Türk alfabesi, medeni kanuna; Türk medeni kanunu, Türk ceza kanunu, Türk hukuğu, Ecevit şapkası, Demirel fötrü… Yani anlayacağınız can havliyle buldukları ne varsa laiklik elden gitmesin diye bir anda Türkleşmişti.

Ne gariptir ki LAİKLİK dahil avundukları her şey ithal ve köksüzdü. İslam memleketinde gerçek harç ümmetçilikti. Ve ümmetçilik var oldukça ne laiklik ne de başka bir beşeri sistem bu topraklarda kök salması mümkün görünmüyordu. Dökülen kanlar asılan âlim ve düşünürler, zindanlarda çürümeye mahkûm edilen üstatlar fayda etmiyordu. Şeytani ve acımazsızca bir plan ki Yahudi icadı olduğu her halinden belli olan toplumu RESETLEME planı devreye sokuldu.

Resetlemenin adı “1 Kasım 1928 HARF DEVRİMİ” idi .

Sebebi! Arap alfabesi zordu! Latin alfabesi bir bardak suda eritilip kafaya dikilecekti. Okuma yazma oranı düşüktü! Tamamen yok etmek kökten çözümdü. Arap alfabesi bize ait değildi! Sanki Latin alfabesi ecdat icadıydı. Türkçenin ihtiyacını karşılamıyordu, yani zayıf bir alfabeydi. Oysaki Arap cahiliye dönemi dahi; Şiir ve Edebiyatı ile meşhurdur.

Konuyla ilgili inkılap tarihi öğretmeni olan bir milli eğitim müdürü öğretmenlerine yönelik bir konuşmasında: “Arkadaşlar ben bir Kemalistim. Sizden ricam M. Kemalin İnkılâplarını doğru öğretin. Şimdiye kadar Harf devrimini, Arap harfleri zordu ve bize ait değildi. Bunun için kaldırdık, diye öğrettik. Bu kocaman bir yalandır. Arap alfabesi ne kadar bizim değilse Latin alfabesi de bizim değildir. Mesele yüzümüzü batıya çevirmemizdir. Biz, doğu medeniyetinin alfabesini kullanıp Batılıyız, diyemezdik. Harf devrimini bunun için yaptık. 

1 Kasım harf Devrimi ile neler mi oldu?

Kazım Karabekir, harf Devrimi ile ilgili;  Bu bir felakettir. Diyecek kadar vahim bir durum oluşmuştu. 2 Kasım sabahı Âlimler, bir gece önce okudukları kaynaklara ulaşmanın yasak olduğunu öğrendiler. Kürsüye çıkan hocalar bir anda sağır-dilsiz oldular. Baskıya hazırlanan dergi ve gazeteler baskıya yasal girip yasak bir şekilde baskıdan çıktılar. Okuma yazma oranı Türkiye’de sıfıra indi. Yılların edebiyatçıları cahil oldular.  Arşivler yabancılara kağıt diye satıldı. Osmanlının paha biçilmez belgeleri Avrupalıların eline geçti.

Laikler için bunların hepsine hatta dahasına değerdi. Onlar için en büyük devrimdi. Çünkü bu devrimle; Kur’an-ı Kerim yasaklanmıştı. Jandarma, devletin üst kademesinden aldığı emirle alfabe değişikliğini Kur’an-ı Kerim yasağına dönüştürdü. Köy köy gezip elinde, evinde, iş yerinde, bağ ve bahçesinde Kur’an-ı Kerim olduğu herkesi tutukladı, dövdü, bir daha “eski” harfleri kullanmayacağına dair yemin ettirdi.

Yasağa direnenler idam edildi, kurşuna dizildi. Karakollarda ve cezaevlerinde çok sayıda kişi, kötü koşullardan dolayı hayatını kaybetti.

 İslami eğitim, gizli yapılabileni dışında sona erdi. Anadolu halkı İslami ilimlerden yoksun kaldı. Anadolu da cehalet arttı. Böylece komünizm, ateizm, faşizm gibi düşünce ve akımların önü açıldı. 

Bunun için “Harf Devrimi”, Batı yanlılarınca laiklik konusunda atılmış en büyük adım kabul edilmiştir.

Bunun için 1 Kasım laikliğin ve laiklerin teminatıydı.

Bunun için 1 Kasım’da dindarlara karşı topyekun bir ittifak yapılmalıydı.

 Bunun için ufak tefek ayrılıklar unutulmalıydı. 1 Kasım onların bayramıydı ve kutlanmalıydı.   Ama olmadı. Çünkü onlar uhvnvetin mağaralarda da inşa edilebileceğini gözden kaçırmıştı. Onların zindan dedikleri yere müvahhitler medrese demişti. Onların mahkum ettikleri insanlar ümmetin yusufileri oluvermişti. Kendi çıkarları hatta zindanlarda kalmaları ümmetin felahı için pek önem arz etmiyordu. Onların gözündeki örümcek kafalı iffetli kızlar birer âlime olmuştu. Onların kuklaları, cana mala kastetmelerine rağmen kimse takmamış kirli bir kıyamet kopmamıştı.

Kısacası dünya değişmiş ama onlar idrak edememişti. Onlara göre olmamıştı, modern 1 Kasım onlara ihanet etmişti. Oysaki maskeleri düşmüştü ve 1 Kasım görevini yapmıştı ümmet yekvücut ümmet kenetlenmişti, şahsıma cemaatime ufak haksızlıklar oluyor ama ümmet için feda olsun demişti. Onların haberi olmadan 1 Kasım mübarek olmuştu.

YORUMLAR - YORUM YAZ      

Bu yazıya henüz yorum yapılmadı. Bu yazı için ilk sözü siz söyleyin!

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR
SONDAKİKA HABERLER!
Yazarlar
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
03:05 05:04 12:34 16:25 19:44 21:27
Konuk Yazarlar
Çok Okunanlar

YORUMCU: AYŞEN Özen
YORUMCU: mardini
YORUMCU: Veysi itmş
YORUMCU: Necmi
Mardin Hava Durumu :
MARDIN
Foto Galeri    Video Galeri    Güncel    Ekonomi    Spor    Eğitim    Siyaset    Yaşam    Sağlık    Dünya    Kültür-Sanat    Bilim-Teknoloji   

İletişim - Künye - Sitene Ekle - RSS Servisi - Bütün Manşetler

Tüm Hakları Saklıdır © 2012 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Warning: mysql_close(): 5 is not a valid MySQL-Link resource in /home/mardindosthaber.com/httpdocs/class/mysql.class.php on line 69